Empty compare list
Compare list
Battery Load Unit DV Power BLU200A Remove from compare list | |
| Internal Voltage Measurement | |
|---|---|
| Measurement range | 0 – 500 V DC |
| Measurement resolution | 0,1 V or better |
| Typical accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,1 V) |
| Internal Current Measurement | |
| Measurement range | 0 – 300 A |
| Measurement resolution | 0,1 A |
| Typical excitation current accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,1 A) |
| Display range | 0 – 2 999,9 A DC |
| Time Measurement | |
| Typical accuracy | ± 0,01 % of reading ± 1 digit |
| Mains Power Supply | |
| Connection according to | IEC/EN60320-1 C320 |
| Mains supply | 90 – 264 V AC, 50/60 Hz |
| Input power | 150 W |
| Fuse | 2 A / 250 V, type F |
| Input for Current Probe | |
| Range | 0 – 1 V DC |
| mV/A ratio | Software settable values |
| Input impedance | > 1 MΩ |
| Load Section | |
| Battery Voltage | 5,25 – 300 V |
| Power | 14,2 kW (max) |
| Discharge modes | Constant current / power / resistance current, power or resistance profile mode |
| Constant Current (Const I) | |
| Range | 0 – 240 A DC |
| Resolution | 0,1 A |
| Typical accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,2 A) |
| Ripple | max 0,4 A peak |
| Constant Resistance (Const R) | |
| Range | 0 – 300 Ω |
| Resolution | 0,1 Ω |
| Typical accuracy | ± 1 % |
| Constant Power (Const P) | |
| Range | 0 – 19,7 kW |
| Resolution | 0,01 kW |
| Typical accuracy | ± 1 % |
| Ripple | max 0,2 kW peak |
| Range/Resolution | |
| Current | 0 – 2 999,9 A DC / 0,1 A |
| Voltage | 0 – 999,9 V DC / 0,1 V |
| Capacity | 0 – 9999,9999 Ah / 0,0001 Ah |
| Time | 00 h |
| Stop Parameters | |
| Stop parameters | End voltage (total battery or per-cell voltage) Capacity Test time |
| Current Probe Specifications | |
| Current clamp | 30/300 A |
| Ranges | 30 A and 300 A |
| mV/A ratios | 10 mV/A and 1 mV/A |
| Supply | from the instrument |
| Computer Interface | |
| Interface | USB |
| Display | |
| Display | 4,3'' color touch screen display |
| Environmental Conditions | |
| Operating temperature | -10 ºC– +55 ºC (+14 ºF – +131 ºF) |
| Storage & transportation | -40 ºC – +70 ºC (-40 ºF – +158 ºF) |
| Humidity | 5 % – 95 % relative humidity |
| Environmental Protection | |
| Protection | IP 20 |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 560 x 221 x 355 mm (22 x 8,7 x 14 in) |
| Weight | 14,5 kg |
| Applicable Standards | |
| Installation/overvoltage | CAT II IEC/EN 61010-1 |
| Pollution | degree 2 |
| Low voltage directive | Directive 2014/35/EU (CE Conform) |
| Electromagnetic compatibility | Directive 2014/30/EU (CE Conform) EN 61326-1 IEEE 450-2010, IEEE 1188-2005, IEEE 1106-2015, IEC 60896-11, IEC 60896-22 and other relevant standards CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1 |
| Shock/vibration/fall instrument | ETSI EN 300 019-2-7 class 7M2 |
| Shock/vibration/fall instrument in transport case | ISTA 2A |
| Protection | |
| Thermal cut-outs and overload protection | automatic |
| Button | Emergency stop button |
| Protection | Overcurrent overheat and overvoltage protection |
| Available Languages | |
| Languages | English German French |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 221 x 560 x 355 mm (8,7 x 22,1 x 14,0 in) |
| Weight | 14.5 kg (32,0 lbs) |