Empty compare list
Compare list
Battery Internal Resistance Tester DV Power IBAR Remove from compare list | |
| Mains Power Supply | |
|---|---|
| Battery | |
| Type | 2 Cells – 2900 mAh Li-Ion |
| Voltage | 7,4 V |
| Charge time | 6 hours |
| AC Adapter | |
| Input voltage | 90 to 264 V AC, 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V DC |
| Output current | 3 A |
| Resistance measurement | |
| Measurement range | < 5mΩ - - 5 Ω |
| Voltage measurement | |
| Voltage measurement | ±6 V - ±60 V |
| Communication | |
| USB | Device to PC |
| Memory | |
| Internal flash memory | 64 Mbit |
| Real time clock | |
| Precision | ±5 seconds per month |
| Environment conditions | |
| Temperature | -10 °C to +45 °C / 14 °F to +113 °F |
| Maximum relative humidity 95 % for | Temperatures up to 31 °C, decreasing Linearly to 40 % relative humidity at 55 °C |
| Applicable Standards | |
| Safety | LVD 2014/35/EU (CE Confirm) EN 61010-1 |
| EMC | Directive 2014/30/EU (CE Confirm) Standard EN 61326-1 |
| CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1, 2nd edition, Including Amendment | |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 98 x 223 x 46 mm (3,9 x 8,8 x 1,8 in) |
| Weight | 0.5 kg (1,1 lbs) |