Thermal Imager Sonel KT-400 19mm lens
SKU: SL-KT-400-EU-R1
The KT-400 ensures highly detailed images and accurate measurements. It comes with a 19 mm lens, i.e. it has a 28.4° field of view and 21.5° focal length. Several imaging modes are provided: IR, visual, PIP, MIF.
Estimated shipping time 3-4 weeks
The Sonel KT-400 Thermal Imager is a budget-friendly yet highly accurate temperature measurement tool. Its user-friendly design, lightweight, and intuitive handling make it easy to use for both experienced and new users. With its large display and innovative data processing electronics, it offers a perfect balance between high performance and small dimensions.
How to use Thermal Imager Sonel KT-400?
The Sonel KT-400 is easy to use, with a centrally located navigation button supported by a menu on the touchscreen. Simply point the camera at the object you want to measure and the camera will provide you with detailed images and accurate temperature measurements.Features of Thermal Imager Sonel KT-400
The Sonel KT-400 offers a wide range of features including:Overall, the Sonel KT-400 Thermal Imager is a versatile and efficient tool for troubleshooting electrical installations, monitoring industrial manufacturing processes, identifying overheating of mechanical and electro-mechanical components, inspecting buildings, and locating hidden heat sources.
| Product information | |
|---|---|
| Product name | Thermal Imager Sonel KT-400 19mm lens |
| Brand | Sonel |
| Camera | |
| Detector resolution | 382 x 288 / 25 µm VOx |
| Spectral range | 7.5~14 μm |
| Frame rate | 25 Hz |
| Thermal sensitivity | 45 mK |
| Focusing | Manual |
| IFOV (standard lens) | 1.29 mrad |
| Minimum focus distance | |
| (standard lens) | 0.5 m |
| Lens | |
| Lens (field of view/focal length) | 28.4° x 21.5°/19 mm |
| Image | |
| Display | 4", 480 x 800 px, high-quality LCD touchscreen |
| Imaging mode | IR /Visual/InfraFusion MIF/PiP |
| Zoom | 1.1 - 4 |
| Temperature measurement | |
| Temperature range | Range 1 -20°C - 150°C | -4°F - 302°F Range 2 150°C - 650°C | 302°F - 1202°F Range 3 650°C - 1500°C | 1202°C - 2732°C (option) |
| Accuracy | ±2°C | ±4°F or 2% of reading (for ambient temperatures between 15°C and 35°C and object temperature above 0°C) |
| Functions | |
| Image analysis mode | 5 points, 2 lines, 5 areas. Temp. readings min., max., mean. Isotherms. Temp. difference Alarm temp. Dew point. |
| Palettes | 8 |
| Emissivity coefficient | Adjustable from 0.01 to 1.00 or taken from the material list. |
| Measurement correction | Settable distance, relative humidity, ambient (reflected) temperature |
| Photo image format | JPG |
| Notes to IR photos | Audio (60 seconds), text, graphic, photo. |
| Report module | PDF reports, report printing through Wi-Fi |
| Video file format | AVI, IRV (including information on temperature) |
| Built-in functions | Visual camera 5 MPix, LED torch, laser pointer, microphone, speaker. |
| Environmental conditions | |
| Ingress protection | IP54 |
| Operating temperature | -10°C - 50°C | 14°F - 122°F |
| Storage temperature | -40°C - 70°C | -40°F - 158°F |
| Humidity | 10%…95% |
| Shock/vibration resistance | 30g 11 ms (IEC 60068-2-27) / 10 Hz~150 Hz~10 Hz 0.15 mm (IEC 60068-2-6) |
| Power supply | Li-ion battery (operating time >4 hours), built-in charger, AC 110-230 V (50/60 Hz) / 12 V power supply adapter |
| Data Storage | |
| Internal memory | 150 MB |
| External memory | Max. capacity of microSD card 16 GB |
| Computer Interface | |
| Wireless communication | Wi-Fi |
| Interface | MicroSD card slot, microHDMI, microUSB 2.0 |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 110 x 274 x 78 mm (4,3 x 10,8 x 3,1 in) |
| Weight | 0.84 kg (1,9 lbs) |
- Declaration of verification
- MicroSD card 32 GB
- Wristband
- USB cable type C
- Z-20 USB power supply adapter
- Thermal Imager KT-256F
Sonel ThermoAnalyze 2