Thermal Imager Sonel KT-200 7mm lens
SKU: SL-KT-200-EU-R1
The KT-200 ensures highly detailed images and accurate measurements. It comes with a 7 mm lens, i.e. it has a 37.8° field of view and 28.8° focal length. Several imaging modes are provided: IR, visual, PIP, MIF.
Free shipping over 200 EUR
Estimated shipping time 3-4 weeks
Estimated shipping time 3-4 weeks
The Sonel KT-200 thermal imager is a budget-friendly yet highly accurate device for temperature measurements. Its compact design and intuitive user interface make it a great tool for everyday use, especially for maintenance personnel, electricians, and the construction industry.
How to use Thermal Imager Sonel KT-200
The KT-200 is easy to use, with a centrally located navigation button and a menu on the touchscreen. Simply select the mode you want to use (IR, visual, PIP, MIF) and take photos or record videos. The built-in report module allows you to prepare and print out reports directly from the camera.Features of Thermal Imager Sonel KT-200
The KT-200 is a solid and portable tool that ensures full control and flexibility in various situations and is an ideal tool for both novice users and professional thermographic inspectors.
| Product information | |
|---|---|
| Product name | Thermal Imager Sonel KT-200 7mm lens |
| Brand | Sonel |
| Camera | |
| Detector resolution | 192 x 144 / 25 µm VOx |
| Spectral range | 7.5~14 μm |
| Frame rate | 25 Hz |
| Thermal sensitivity | 50 mK |
| Focusing | Manual |
| IFOV (standard lens) | 3.45 mrad |
| Minimum focus distance | |
| (standard lens) | 0.5 m |
| Lens | |
| Lens (field of view/focal length) | 37.8° x 28.8°/7 mm |
| Image | |
| Display | 4", 480 x 800 px, high-quality LCD touchscreen |
| Imaging mode | IR /Visual/InfraFusion MIF/PiP |
| Zoom | 1.1 - 4 |
| Temperature measurement | |
| Temperature range | Range 1 -20°C - 150°C | -4°F - 302°F Range 2 150°C - 650°C | 302°F - 1202°F Range 3 650°C - 1500°C | 1202°C - 2732°C (option) |
| Accuracy | ±2°C | ±4°F or 2% of reading (for ambient temperatures between 15°C and 35°C and object temperature above 0°C) |
| Functions | |
| Image analysis mode | 5 points, 2 lines, 5 areas. Temp. readings min., max., mean. Isotherms. Temp. difference Alarm temp. Dew point. |
| Palettes | 8 |
| Emissivity coefficient | Adjustable from 0.01 to 1.00 or taken from the material list. |
| Measurement correction | Settable distance, relative humidity, ambient (reflected) temperature |
| Photo image format | JPG |
| Notes to IR photos | Audio (60 seconds), text, graphic, photo. |
| Report module | PDF reports, report printing through Wi-Fi |
| Video file format | AVI, IRV (including information on temperature) |
| Built-in functions | Visual camera 5 MPix, LED torch, laser pointer, microphone, speaker. |
| Environmental conditions | |
| Ingress protection | IP54 |
| Operating temperature | -10°C - 50°C | 14°F - 122°F |
| Storage temperature | -40°C - 70°C | -40°F - 158°F |
| Humidity | 10%…95% |
| Shock/vibration resistance | 30g 11 ms (IEC 60068-2-27) / 10 Hz~150 Hz~10 Hz 0.15 mm (IEC 60068-2-6) |
| Power supply | Li-ion battery (operating time >4 hours), built-in charger, AC 110-230 V (50/60 Hz) / 12 V power supply adapter |
| Data Storage | |
| Internal memory | 150 MB |
| External memory | Max. capacity of microSD card 16 GB |
| Computer Interface | |
| Wireless communication | Wi-Fi |
| Interface | MicroSD card slot, microHDMI, microUSB 2.0 |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 106 x 274 x 78 mm (4,2 x 10,8 x 3,1 in) |
| Weight | 0.84 kg (1,9 lbs) |
- AKU-24 Li-ion battery 7.2 V 3.2 Ah (2pcs)
- Factory calibration certificate
- L-16 Carrying case
- MicroSD card 16 GB
- Wristband
- HDMI micro cable
- MicroUSB cable
- Protective gloves (for operating the touchscreen)
- Z-13 Power supply adapter
- Thermal Imager KT-200 7mm lens
Sonel ThermoAnalyze 2