Multimeter Sonel CMM-40
SKU: SL-CMM-40-EU-R1
Free shipping over 200 EUR
Estimated shipping time 3-4 weeks
Estimated shipping time 3-4 weeks
| Product information | |
|---|---|
| Product name | Multimeter Sonel CMM-40 |
| Brand | Sonel |
| DC voltage | |
| Measurement range | up to 1000 V |
| Resolution | from 0,01 mV |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | from ±(0,06 % m.v. + 4 digits) |
| AC voltage | |
| Measurement range | up to 1000 V |
| Resolution | from 0,01 mV |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | from ±(1,0 % m.v. + 30 digits) |
| DC current | |
| Measurement range | up to 10 A |
| Resolution | from 0,01 μA |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | ±(1,5 % m.v. + 30 digits) |
| AC current (TRMS) | |
| Measurement range | up to 10 A |
| Resolution | from 0,01 μA |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | ±(1 % m.v. + 3 digits) |
| Resistance | |
| Measurement range | up to 40 MΩ |
| Resolution | from 0,01 Ω |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | from ±(0,3% m.v. + 4 digits) |
| Capacity | |
| Measurement range | up to 40 mF |
| Resolution | from 0,001 nF |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | from ±(3.5% m.v. + 10 digits) |
| Frequency | |
| Measurement range | up to 100 MHz |
| Resolution | from 0,001 Hz |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | from ±(0,1% m.v. + 1 digit) |
| Duty cycle | |
| Measurement range | 0,10 - 99.00 % |
| Resolution | 0,01 % |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | ±(1,2 % m.v. + 2 digits) |
| 4-20 mA % current measurement | |
| Measurement range | -25.00 – 125.00 % |
| Resolution | 0,01 % |
| Accuracy ±(% m.v. + digits) | ±50 digits |
| Features | |
| Counting | 40 000 |
| Automatic range selection | Yes |
| Manual range selection | Yes |
| The HOLD function | Yes |
| Relative measurement | Yes |
| MAX / MIN measurement | Yes |
| Beeper - continuity buzzer | Yes |
| Diode test | Yes |
| TRMS measurement | Yes |
| AC + DC measurement | Yes |
| Peak HOLD function | Yes |
| Limit LOW/HIGH | Yes / Yes |
| Easy access to A / mA fuses | Yes / Yes |
| Battery indicator | Yes |
| Automatic shutdown function | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Measuring category acc. to EN 61010 | CAT IV 600 V / CAT III 1000 V |
| Ingress protection | IP67 |
| Operating temperature | +0 – +40°C | 32 – 104°F |
| Storage temperature | -20 – +60°C | -4 – 140°F |
| Humidity | up to 80 % at 31°C, with linear slope to 50 % at 40°C |
| Internal impedance | >10 MΩ (V DC) / >9 MΩ (V AC) |
| Data Storage | |
| Device memory | Yes |
| Computer Interface | |
| Type of display | Segment with backlit, 4 ¾ digits |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 81 x 187 x 557.4 mm (3,2 x 7,4 x 22,0 in) |
| Weight | 3420.8 kg (7 542,9 lbs) |
- Temperature probe type K adapter
- Alkaline battery 6LR61 (1604A) 9 V
- Factory calibration certificate
- S-7 Standard carrying case
- Test leads set for CMM (CAT IV, M)
- Type K temperature probe