Empty compare list
Compare list
Handheld Micro-ohmmeter DV Power RMO-H1 Remove from compare list | |
| Measurement | |
|---|---|
| Test current | up to 100 A DC regulated |
| Maximum test voltage | 4,1 V DC (no load) |
| Measurement range | 0 – 3000 mΩ |
| Measurement resolution | 0,1 μΩ – 1 mΩ |
| Typical accuracy | ± (0,1 % rdg + 0,1 % FS) – up to 1 Ω range ± (0,25 % rdg + 0,25 % FS) – from 1 Ω to 3 Ω |
| Battery Power Supply | |
| Type | 1 Cell Li-Po (user replaceable) |
| Voltage | 3,7 V |
| Charging time | 2 h |
| AC adapter | |
| Input voltage | 90 – 264 V AC 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V DC |
| Output current | 3 A |
| Data Storage | |
| Storage | 1 000 internal memory positions |
| Internal | 2 GB SD Card |
| Computer Interface | |
| Interface | Bluetooth |
| Environmental Conditions | |
| Operating temperature | -10 ºC – + 55 ºC (+14 ºF – +131 ºF) |
| Storage & transportation | -40 ºC – + 70ºC (-40 ºF – +158 ºF) |
| Humidity | 5 % – 95 % relative humidity |
| Applicable Standards | |
| Installation/overvoltage | CAT II IEC/EN 61010-1 |
| Pollution | degree 2 |
| Low voltage directive | Directive 2014/35/EU (CE Conform) |
| Electromagnetic compatibility | Directive 2014/30/EU (CE Conform) EN 61326-1 CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1, 2nd edition |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 116 x 226 x 50 mm (4,6 x 8,9 x 2,0 in) |
| Weight | 0.95 kg (2,1 lbs) |