Empty compare list
Compare list
Circuit Breaker Analyzer & Timer DV Power CAT31 Remove from compare list | |
| Main contact inputs | |
|---|---|
| Number of contact inputs | 3 (3x 1), 1 per phase |
| Each channel detects main contacts | Closed ≤ 10 Ω Resistor contacts range 10 Ω to 5 kΩ Open ≥ 5 kΩ |
| Open circuit voltage | 20 V DC |
| Short circuit voltage | 50 mA |
| Time measurement | |
| Time measurement resolution | 0,1 ms to 10 ms depending on test duration (sampling rate up to 10 kHz) |
| Time accuracy | 0,05% of the reading ± resolution |
| External trigger | Yes, 2 channels (Trigger input voltage 10 V - 300 V AC/DC) |
| Breaker operation | |
| Sequences | Close (C) Open (O) Close-Open (C-O) Open-Close (O-C) Open-Close-Open (O-C-O) |
| DC Voltage measurement | |
| Range | ±0,5 V, ±2,5 V, ±60 V and ±300 V AC/DC |
| Analog inputs | |
| Coil current measurement | 2 channels |
| Coil driver | |
| Number of channels | 2 (Trip and Close coil) |
| Driver characteristics | ± 300 V DC / AC peak, ±35 A DC to 5 kHz |
| Timing control | Electronic drivers provide superior timing control |
| Protection | Overcurrent and overvoltage protection |
| Coil supply input | ± 300 V DC / AC peak, ±35 A DC to 5 kHz |
| Current measurement | |
| Current measurement for | Trip and Close coil, 2 channels, Hall-Effect sensor |
| Range | ±35 A DC to 5 kHz |
| Accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,1 % FS) |
| Graphic presentations | Current waveform is displayed with a resolution of 0,1 ms |
| Internal memory | |
| Internal memory | Up to 500 test results (including numerical and graphical data) |
| Power supply | |
| Input | 90 V - 264 V AC 50/60 Hz Input power 250 VA |
| Display | |
| Size | 20 characters by 4 Lines |
| Type | LCD with backlight |
| Applicable standards | |
| Safety | Installation / Overvoltage - Category II Pollution - Degree 2 LVD 2014/35/EU (CE Conform) Standard EN 61010-1 |
| Electromagnetic Compatibility | Directive 2014/30/EU (CE conform) Applicable standard - EN 61326-1 CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1 |
| Environmental conditions | |
| Operating temperature | - 20 ºC to + 55 ºC / - 4 ºF to + 131 ºF |
| Storage & Transportation | - 40 ºC to + 70ºC / - 40 ºF to + 158 ºF |
| Humidity | 0% - 95% relative humidity, non-condensing |
| PC Interface | |
| PC Interface | Yes, USB |
| Warranty | |
| Warranty | 3 years |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 170 x 405 x 335 mm (6,7 x 16,0 x 13,2 in) |
| Weight | 6.4 kg (14,1 lbs) |