Empty compare list
Compare list
Battery Load Unit DV Power BLU100A Remove from compare list | |
| Internal Voltage Measurement | |
|---|---|
| Measurement range | 0 – 500 V DC |
| Measurement resolution | 0,1 V or better |
| Typical accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,1 V) |
| Internal Current Measurement | |
| Measurement range | 0 – 300 A |
| Measurement resolution | 0,1 A |
| Typical excitation current accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,1 A) |
| Display range | 0 – 2 999,9 A DC |
| Time Measurement | |
| Typical accuracy | ± 0,01 % of reading ± 1 digit |
| Mains Power Supply | |
| Connection according to | IEC/EN60320-1 C320 |
| Mains supply | 90 – 264 V AC, 50/60 Hz |
| Input power | 100 W |
| Fuse | 2 A / 250 V, type F |
| Input for Current Probe | |
| Range | 0 – 1 V DC |
| mV/A ratio | Software settable values |
| Input impedance | > 1 MΩ |
| Load Section | |
| Battery Voltage | 5,25 – 300 V |
| Power | 14,2 kW (max) |
| Discharge modes | Constant current / power / resistance current, power or resistance profile mode |
| Constant Current (Const I) | |
| Range | 0 – 160 A DC |
| Resolution | 0,1 A |
| Typical accuracy | ± (0,5 % rdg + 0,2 A) |
| Ripple | max 0,4 A peak |
| Constant Resistance (Const R) | |
| Range | 0 – 300 Ω |
| Resolution | 0,1 Ω |
| Typical accuracy | ± 1 % |
| Constant Power (Const P) | |
| Range | 0 – 14,2 kW |
| Resolution | 0,01 kW |
| Typical accuracy | ± 1 % |
| Ripple | max 0,2 kW peak |
| Range/Resolution | |
| Current | 0 – 2 999,9 A DC / 0,1 A |
| Voltage | 0 – 999,9 V DC / 0,1 V |
| Capacity | 0 – 9999,9999 Ah / 0,0001 Ah |
| Time | 00 h |
| Stop Parameters | |
| Stop parameters | End voltage (total battery or per-cell voltage) Capacity Test time |
| Current Probe Specifications | |
| Current clamp | 30/300 A |
| Ranges | 30 A and 300 A |
| mV/A ratios | 10 mV/A and 1 mV/A |
| Supply | from the instrument |
| Dimensions and Weight | |
| Dimensions (W x H x D) | 221 x 440 x 355 mm (8,7 x 17,3 x 14,0 in) |
| Weight | 12.8 kg (28,2 lbs) |