Insulation Resistance Meter Sonel MIC-5005
SKU: SL-MIC-5005-EU-R1
The Sonel MIC-5005 is a reliable insulation resistance meter that can measure up to 15 TΩ, with a max current of 1.2mA or 3mA, & unique algorithms that allow it to recognize voltage present on object, making measurements in strong electromagnetic fields possible.
Kostenloser Versand über 200 EUR
Geschätzte Versandzeit 3-4 weeks
Geschätzte Versandzeit 3-4 weeks
The Insulation resistance meter Sonel MIC-5005 is a reliable tool for measuring insulation resistance up to 15 TΩ. Its maximum measurement current is 1.2 mA or 3mA, which guarantees charging a high capacity object in a short time. Each measurement, whether the programmed time expires or is manually interrupted, ends with the meter discharging the object. The device has unique algorithms that allow it to recognise the nature of the voltage present on the object, which makes it possible to carry out measurements in the presence of very strong electromagnetic fields where this was previously not feasible. How to use Insulation resistance meter Sonel MIC-5005 The MIC-5005 instrument is equipped with accessories which guarantee safety during measurements with all available voltages. The accessories are supplied as standard with a handy carrying case. The high resistance of the device to interference means that cables as long as 20 m can be used for measurements. Features of Insulation resistance meter Sonel MIC-5005 Measuring voltage in the range of 50…5000 V, 50…1000 V in steps of 10 V, 1…5 kV in steps of 25 V Continuous indication of measured insulation resistance and leakage current Automatic discharge of measured object capacitance voltage after the end of insulation resistance measurement Acoustic signalling of 5-second intervals to facilitate capturing time characteristics Adjustable measuring time - max. 99'59'’ Metered T1, T2 and T3 test times for measuring one or two absorption coefficients from the range of 1…600 s Measurement of coefficients: polarisation (PI), absorption Ab1, Ab2, dielectric absorption ratio (DAR) Indication of actual test voltage during measurement Test current: 1.2 mA or 3 mA Two- and three-lead method of insulation resistance measurement Measurements with test leads up to 20 m Protection against measuring live objects Measurement of capacitance during the measurement of RISO Step voltage insulation resistance measurement (SV) Dielectric Discharge calculation (DD) Digital filters for measurements with strong interferences Additional features High resistance to interferences - digital filters (10 s, 30 s, 60 s) Measurement of capacitance during the measurement of RISO Measurement of leakage current during insulation resistance testing DC and AC voltage measurement in the range of 0…
| Produktinformation | |
|---|---|
| Produktname | Insulation Resistance Meter Sonel MIC-5005 |
| Marke | Sonel |
| Measurement information | |
| Measurement range acc. to IEC 61557-2 | 50 kΩ-15,0 TΩ |
| Range | from 0-999 kΩ to 10.0-15.0 TΩ |
| Resolution | from 1 kΩ to 0.1 TΩ |
| Accuracy | from ±(3% m.v. + 10 digits) to ±(10% m.v. + 10 digits) |
| Values of measured resistance depending on measurement voltage | |
| Voltage UISO | from 250V to 5000 V |
| Measurement range | from 500 GΩ to 15.0 TΩ |
| Measurement of leakage current | |
| Range | from 0-1,2 mA to 0-3 mA |
| Resolution | Resolution and units result from the measurement range of individual insulation resistance |
| Accuracy | Calculated basing on resistance measurements |
| Step voltage insulation resistance measurement | |
| Target voltage | from 1 kV to 5 kV |
| Measurement voltage sequence | from 200V to 5kV |
| Measurement of capacitance | |
| Display range | from 1-999 nF to 1.00-49.99 µF |
| Resolution | from 1 nF to 0.01 µF |
| Accuracy | ±(5% m.v. + 5digits) |
| DC and AC voltage measurement | |
| Range | from 0.0.-29.9 V to 300-600 V |
| Resolution | 0.1 V-1 V |
| Accuracy | from ±(2% m.v. + 2 digits) to ±(2% m.v. + 20 digits) |
| Frequency range | 45-65Hz |
| Communication and results display | |
| Display | 5,6” Digital (LCD) |
| Interface | USB and Wi-Fi |
| IP rating | IP67 |
| Environmental Conditions | |
| Conditions | -20ºC...+50ºC |
| Applicable Standards (Safety, EMC and others) and Certificates | |
| Certificate | EN 61557 |
| Abmessungen und Gewicht | |
| Abmessungen (W x H x D) | 820 x 150 x 150 mm (32,3 x 5,9 x 5,9 in) |
| Gewicht | 9.56 kg (21,1 lbs) |
- Factory calibration certificate
- L-4 Carrying case
- K-09 Crocodile clip, black, 11 kV, 32 A
- K-09 Crocodile clip, blue, 11 kV, 32 A
- K-09 Crocodile clip, red, 11 kV, 32 A
- W-1 Hanging straps
- Test lead 1.8 m 11 kV (banana plugs, shielded) black/graphite
- Mains power cable 230 V (IEC C13 plug)
- Test lead 1.8 m 11 kV (banana plugs) blue
- Test lead 1.8 m 11 kV (banana plugs) red
- USB cable
- Pin probe 11 kV (banana socket) black
- Pin probe 11 kV (banana socket) red
- Insulation Resistance Meter MIC-5005
Sonel Reader PC software